Seyahate Çıkarken

Bölüm : Faydalı Bilgiler | 0 Yorum | Yazdırın

|

Tatilin ne kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü?
Bazılarımız için yılda bir kez, bazılarımız için iki, üç kez, bazılarımız için ise; iki, üç yılda bir kez yaşadığımız tatillerimiz, aylar öncesinden düşlerini kurduğumuz, çok ama çok mutlu olmayı beklediğimiz anlardır ve zamana bağlı her şey gibi; yaşanırlar ve biterler. Ne elbise gibi önceden prova olanağımız vardır, ne de " rengi attı; götürüp değiştireyim" deme şansımız...

Öyleyse ne yapmalı?

İşin uzmanı dururken...
Ekmeği kendiniz yapıyor, doktor yerine üfürükçüye gidiyor, ilacı nalburiyeden alıyorsanız; tatilinizi kendi başınıza veya otobüs yazıhanesi ile düzenleyebilirsiniz!

Uçak biletinizi kendiniz alacak, oteli hiç görmeden gazetedeki resminden seçecek, çevre gezilerinde taksiciden yardım alacak, ören yerinde kapıcı sayesinde bilgilenecek iseniz size hayatta başarılar... 

Tatil organizasyonu ciddi iştir!

Tatil organizasyonu önemli teknik bilgi gerektiren bir iştir. Tatil, ulaşım, konaklama, bilgilendirme ve gezi gibi unsurları içeren bir olgudur. Doğru planlama ve doğru zamanlama, konunun profesyonelleri tarafından yapılır. Tatilinizi, sizin adınıza, sizin istem ve beklentilerinize göre organize edecek profesyonel işletmeler, seyahat acentalarıdır. Seyahat acentaları, deneyimli personel ve sorumlu yöneticiler eliyle hizmet verirler. Organizsayonlarında yer alan tüm hizmetlerden size karşı sorumludurlar. Seyahat acentaları tüm hizmetleri ile TÜRSAB ve Turizm Bakanlığı denetimindedirler. İşletme belgesine dikkat!
Seyahat acentalarının yasal olup olmadıkları nasıl anlaşılır? Her seyahat acentasının kapısında seyahat acentası olduğunu gösteren ve Türsab amblemini taşıyan sarı pirinçten bir levha bulunmak zorundadır. Ayrıca seyahat acentaları bürolarında görünen bir yerde seyahat acentası işletme belgesi asılı olmalıdır. Türsab üyelik belgesi de bulunan yerin yasal bir seyahat acentası ofisi olup olmadığını anlamanıza yardım edecektir.


Kavunu dibini koklayarak alıyorsunuz.
Peki, tatilinizi nasıl satın alacaksınız?
Seyahat acentası ürünleri ile ilgili bilgileri ilanlar, reklamlar ve broşürlerle duyururlar. İlan ve reklamlarda tanıtılan ürünün tüm özellikleri yer almaz. Ancak, özellik olarak belirtilen tüm unsurlar seyahat acentasının siz tüketiciye karşı sorumluluğundadır. Broşürler genellikle ilan ve reklamdan çok daha ayrıntılıdır. Broşürdeki tüm bilgiler seyahat acentası tarafından doğruluğu garanti edilmiş bilgilerdir. Tercihinizi yapacağınız tatil paketine ait broşürü alın ve saklayın.
Seyahat acentalarının önemli hizmetlerinden biri de enformasyondur. Siz, seyahat acentası yetkilisine tatil tercihlerinizi belirtin ve onun bu konudaki fikrini alın. Kitlesel paket tatillerin dışında. Size özel, istediğiniz gibi bir organizasyon yapabilirler. Broşür ile belirtilen unsurlar dışında bir tatile karar kıldı iseniz, ya da size bröşür bilgileri dışında başkaca bilgiler verildi ise, bunları yazılı olarak isteyin.

Sözleşmenizi yanınızda bulundurunuz.
Tatilinizi seçtiniz ve rezervasyonunuzu yaptırdınız. Ödediğiniz bedel karşılığı bir makbuz aldınız. Bu makbuzun yanısıra size rezervasyonunuzu belirten, içinde ulaşım, konaklama tarihleri ve şekilleri belirtilen bir başka belge daha verilecektir. Bu belgeye "Voucher" denir. Kimi zaman bu belgede sadece konaklama bilgileri yer alır. Özellikle ulaşım kendiniz tarafından organize ediliyorsa bu belge, ilgili konaklama tesisine giriş yaparken size gerekli olacak ve bir sureti tesise teslim edilecektir.


Eğer gezi şartlarını, özellikle iptal şartlarını ve diğer hususları belirten bir sözleşme, seyahat acentası yetkilisi ile sizin tarafınızdan imzalandı ise...
Böyle bir sözleşmenin imzalanması halinde bir suretini siz de alın ve saklayın. Bazen, gezi şartları broşürlerin arkalarında veya voucherin arka yüzünde yer alır. Bu şartları okuyun ve buna göre davranın. Unutmayın ki; özellikle grup seyahatler bir ya da bir kaç kişinin mazeret ya da istemlerine göre değiştirilemezler. Hele hele ulaşım uçak ile ise, bu konuda uluslararası sivil havacılık kuralları karşısında seyahat acentasının dahi yapabileceği pek bir şey yoktur.


Memnun değilseniz...
Tatil tarihi geldi, siz tatil yerine geldiniz ve birden pembe hayalleriniz söndü! Ne yapmalısınız?
İşte seyahat acentası ile tatile çıkmanın en önemli farklarından biri burada başlıyor... Eğer tatilinizi seyahat acentası olmayan kişi ya da kuruluşla organize ettiyseniz, bir barda su eşliğinde gelecek yıl yapacağınız tatili planlayarak avunabilirsiniz.
Bilinçli ve çağdaş bir tüketici olarak tatilinizi seyahat acentasından aldınız. Buna rağmen bir şeyler kötü gidiyor...ne yapacaksınız?
Bu sizin tatiliniz! Bir şeyler ters gitse de mutlu olmaya çalışın. Ters giden şeylerin sorumluluğu sizde değilse, tersliklere karşı mutlu olmaya çalışmanız sizin haklarınızı azaltmayacak. Ya da ne kadar öfkeli ve mutsuz görünürseniz talepleriniz o ölçüde haklılılık kazanmayacak. İlk yapacağınız şey, sizi hayal kırıklığına uğratan nedeni doğru tesbit etmek!

Memnuniyetsizliğinize neden olan sorunları doğru belirleyiniz.

Bu iş için şu sorulara cevap arayınız:

* Seyahat acentasının bana verdiği bilgiler doğru mu?
* Tesis olması gereken nitelikte mi?
* Seyahat acentasınca taahüt edilen hizmetleri alıyor muyum?
* Hizmet(işletme) kalitesi olması gereken nitelikte mi?
 * Eksik olan ne?

Özellikle son soruya vereceğiniz cevap çok önemlidir. Bu cevabın somut olmasına dikkat edin. Somut olarak eksikliği tesbit ettiniz. Örneğin, broşürde otel odalarında TV görünüyordu, ama sizin odanızda yok!

 Adım adım yapılması gerekenler:

1- Tesbit ettiğiniz eksikliğin giderilmesini isteyin!
Bu isteminizi öncelikle eksikliğin yaşandığı tesis işletmesinden istemek yerinde olacaktır. Eğer tesiste seyahat acentası sorumlusu varsa, eksikliğin giderilmesini ondan da isteyebilirsiniz. İsteğinizin karşılanmaması halinde bunun yazılı olarak kendinize bildirilmesini sağlayın. 

2- Eksikliği en kısa sürede seyahat acentanıza bildirin!
Eksikliği, açık ve somut olarak derhal seyahat acentanıza bildirin. Telefon, faks ile veya tesiste bulunan seyahat acentanızın görevlisine yapacağınız bildirim sonucunda eksikliğin giderilmesi sağlanacak ya da bu eksikliğin sorumlusu tesis işletmesine yapılacak ödemeden gerekli kesinti yapılacak ve bu bedel size ödenecektir. Unutmayın: seyahat acentanıza bildirmeden, eksikliği tesise extra bir bedel ödeyerek gidermeye çalışmanız halinde, bu bedelin size aynen geri ödenmesi ciddi gecikmelere yol açabilir. Çünkü, siz bu durumda eksikliğin sorumlusundan bu bedelin tahsilini güçleştirmiş olursunuz.    
 
3- Seyahat acentanızla görüşmeden tesisi terk etmeyin!
Tesis, sizin kalamayacağınız kadar kötü durumda ya da tesis dolu olduğu için sizi alamıyor. Seyahat acentanızla görüşmeden kendi başınıza hareket etmeyin. Seyahat acentanız ihbarınız sonucu çözüm üretecektir. Bu çözüme uygun davranın! Bu sorun nedeniyle uğradığınız sıkıntıya ilişkin haklarınız yok olmayacaktır. Size önerilen çözüm üretilmedi ise siz kendi başınıza hareket edebilir ve zararınızın tazminini isteyebilirsiniz. 

 


4- Rahatsızlığınızı belgeleyin!
Sizi rahatsız eden her şeyi, açık olarak yazdığınız bir tutanağı bu hususları gören kişilere imzalatın. Özellikle tesis işletmecisi ve seyahat acentası temsilcisinin imzaları bulunması yerinde olacaktır. Tutanağın bir suretini saklayın ve diğer suretini seyahat acentanıza mümkünse tatil bitmeden veya en geç tatil bitiminden sonraki bir hafta içinde teslim edin. 
 
5- Şikayetiniz karşığında, varsa talebinizi bildirin!

 Şikayetinizin giderilmemesi halinde tatilinizin bitiminde seyahat acentanız ile yaptığınız görüşmede talebinizi bildirin ve seyahat acentanızın buna karşı size sunacağı öneriyi değerlendirin. Yaşanan bir olumsuzluğun çok iyi bir ilişkinin başlangıcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Seyahat acentaları, tüketicilerini "misafir" olarak tanımlarlar. Sizin memnuniyetiniz onların gerçek kazançlarıdır. Haklı taleplerinizin değerlendirileceğini göz önüne alarak talebinizi somut
 olarak iletin!


6- TÜRSAB'a başvurun!
Sorununuza seyahat acenatnız ile bir çözüm bulamadığınız takdirde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği bünyesindeki "tüketici sorunları bölümüne" başvurabilirsiniz. Başvurunuz derhal değerlendirilmeye alınacak, seyahat acentanızla çözüm bulunması için Türsab yetkilileri temas edeceklerdir.
Türsab bünyesinde profesyonellerin görev yaptığı tüketici sorunları bölümü, uzman seyahat acentalarının yer aldığı tüketici-otel- acenta-rehber ilişkileri komisyonu ve Türsab Tahkim Kurulu sizlerin sorunlarının çözümü için çalışmaktadır

7- Tahkim Kurulu'nda talebiniz sonuca bağlanır!
Talebinizin tüketici sorunları bölümü ve tüketici komisyonu tarafından çözüme kavuşturulmaması veya bulunan çözümlerin seyahat acentası tarafından kabul edilmemesi halinde, Türsab bünyesinde uzman hukukçu ve seyahat acentalarından oluşan hakem heyetine dava açabilirsiniz. Adli yargıda, yani adliyelerde bulunan hukuk mahkemelerinde açılacak tazminat veya alacak davası ile aynı nitelikteki sonucu verecek olan bu davanız bir iki ayla ifade edilebilecek çok kısa sürede sonuca bağlanacaktır. 

Tahkim Kurulu'nun kararı tıpkı mahkeme kararı gibi icra dairesine ibraz edilip borçlu hakkında işlem yapılır.Tüm bu süreç içinde seyahat acentasının seyahat acentalığı vakar ve haysiyetine, meslek ahlak ilkelerine uygun davranmadığı tesbit edildiği takdirde, ilgili seyahat acentası hakkında disiplin kovuşturması yapılıp gerekli ceza da verilecektir. 
 
Bir kez daha hatırlatalım,
Seyahat acentası ile yaptığınız tatilden memnun değilseniz:
Sizin memnuniyetiniz için uğraşacak olanlar, seyahat acentanız ve TÜRSAB'tır.
 

 

Yorumlar

Herhangi bir kayıt bulunamadı.

Yorum Ekleyin

 

 

 

 

Son Haberler

 • En Ucuz Uçak Bileti

  En Ucuz Uçak Bileti

  En ucuz uçak biletini ucuzauc.com.tr den nasıl alabilirim. En ucuz uçak biletini vade farksız kredi kartınıza taksit ile kolayca satın almanıza ve uçak bileti alırken kendinizi herhangi bir olumsuz düşünce de hissetmeden güven duyabileceğiniz yeni ürünümüz ucuzauc.com.tr hizmete sunulmuştur. 

  ... devamı...
 • 2013 EMITT TURİZM FUARI "TATILCITY" 1 HAFTALIK TATİL ÇEKİLİŞİ

  TATİLCİTY ÇEKİLİŞİ

  Bu yıl 17.ncisi düzenlenen 2013 Emitt turizm Fuarında en başarılı seyahat acentası seçilen "tatilcity" fuar ziyaretçilerine bir sürpriz Antalya da 1 çifte 1 haftalık tatil çekilişi gerçekleştirdi. Çekilişe vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdi. Fuarın son günü olan 27 Ocak 2013 tarihinde ziyaretçilerimiz huzurunda ve Holiday tiwi tarafında canlı yayında gerçekleştirilen çekiliş sonucunda ÖZKAN ÖZTÜRK isimli vatandaşımız kazanmıştır. Kendisine keyifli bir tatil geçirmesini dileriz. Tatilcity i takip etmeye devam edin. Bizde sürprizler hiç bitmez. Her zaman size uygun bir promosyon veya hediyelerimizle karşılaşabilirsiniz. "TATILCITY"  "HERKESİN GİTMEK İSTEDİĞİ YER" 

  ... devamı...
 • Ucuzauc.com Mobil Uygulaması

  Ucuzauc.com_mobil_uygulamasi

    Ucuzauc.com masa üstü bilgisayarlara yönelik hazırladığı uçak bileti satış sisteminimobil uygulamasınıda çok yakında hizmete alacak. Bu uygulama da yine internet sitesinde olduğu gibi uçak biletini en ucuzu en kolay şekilde alınabilecek şekilde düzenlendi. Tek sayfada uçak biletini alabiliyorsunuz.

  ... devamı...

Sizi Arayalım

Gönder

E-Bülten

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Bab Group Barsan Turizm Barsan Vize Ucuz Uçak Bileti Corporate Club

Barşan Turizm Ticaret A.Ş. Merkez Ofisi : İmrahor Caddesi No:36/1 Sütlüce/Beyoğlu / İstanbul Tel : +90(212) 221 1 221 Fax: +90(212) 221 1 358

akarenet.com

Copyright © 2018 | Barşan Turizm