Seyahate Çıkarken

Bölüm : Faydalı Bilgiler | 0 Yorum | Yazdırın

|

Tatilin ne kadar önemli olduğunu hiç düşündünüz mü?
Bazılarımız için yılda bir kez, bazılarımız için iki, üç kez, bazılarımız için ise; iki, üç yılda bir kez yaşadığımız tatillerimiz, aylar öncesinden düşlerini kurduğumuz, çok ama çok mutlu olmayı beklediğimiz anlardır ve zamana bağlı her şey gibi; yaşanırlar ve biterler. Ne elbise gibi önceden prova olanağımız vardır, ne de " rengi attı; götürüp değiştireyim" deme şansımız...

Öyleyse ne yapmalı?

İşin uzmanı dururken...
Ekmeği kendiniz yapıyor, doktor yerine üfürükçüye gidiyor, ilacı nalburiyeden alıyorsanız; tatilinizi kendi başınıza veya otobüs yazıhanesi ile düzenleyebilirsiniz!

Uçak biletinizi kendiniz alacak, oteli hiç görmeden gazetedeki resminden seçecek, çevre gezilerinde taksiciden yardım alacak, ören yerinde kapıcı sayesinde bilgilenecek iseniz size hayatta başarılar... 

Tatil organizasyonu ciddi iştir!

Tatil organizasyonu önemli teknik bilgi gerektiren bir iştir. Tatil, ulaşım, konaklama, bilgilendirme ve gezi gibi unsurları içeren bir olgudur. Doğru planlama ve doğru zamanlama, konunun profesyonelleri tarafından yapılır. Tatilinizi, sizin adınıza, sizin istem ve beklentilerinize göre organize edecek profesyonel işletmeler, seyahat acentalarıdır. Seyahat acentaları, deneyimli personel ve sorumlu yöneticiler eliyle hizmet verirler. Organizsayonlarında yer alan tüm hizmetlerden size karşı sorumludurlar. Seyahat acentaları tüm hizmetleri ile TÜRSAB ve Turizm Bakanlığı denetimindedirler. İşletme belgesine dikkat!
Seyahat acentalarının yasal olup olmadıkları nasıl anlaşılır? Her seyahat acentasının kapısında seyahat acentası olduğunu gösteren ve Türsab amblemini taşıyan sarı pirinçten bir levha bulunmak zorundadır. Ayrıca seyahat acentaları bürolarında görünen bir yerde seyahat acentası işletme belgesi asılı olmalıdır. Türsab üyelik belgesi de bulunan yerin yasal bir seyahat acentası ofisi olup olmadığını anlamanıza yardım edecektir.


Kavunu dibini koklayarak alıyorsunuz.
Peki, tatilinizi nasıl satın alacaksınız?
Seyahat acentası ürünleri ile ilgili bilgileri ilanlar, reklamlar ve broşürlerle duyururlar. İlan ve reklamlarda tanıtılan ürünün tüm özellikleri yer almaz. Ancak, özellik olarak belirtilen tüm unsurlar seyahat acentasının siz tüketiciye karşı sorumluluğundadır. Broşürler genellikle ilan ve reklamdan çok daha ayrıntılıdır. Broşürdeki tüm bilgiler seyahat acentası tarafından doğruluğu garanti edilmiş bilgilerdir. Tercihinizi yapacağınız tatil paketine ait broşürü alın ve saklayın.
Seyahat acentalarının önemli hizmetlerinden biri de enformasyondur. Siz, seyahat acentası yetkilisine tatil tercihlerinizi belirtin ve onun bu konudaki fikrini alın. Kitlesel paket tatillerin dışında. Size özel, istediğiniz gibi bir organizasyon yapabilirler. Broşür ile belirtilen unsurlar dışında bir tatile karar kıldı iseniz, ya da size bröşür bilgileri dışında başkaca bilgiler verildi ise, bunları yazılı olarak isteyin.

Sözleşmenizi yanınızda bulundurunuz.
Tatilinizi seçtiniz ve rezervasyonunuzu yaptırdınız. Ödediğiniz bedel karşılığı bir makbuz aldınız. Bu makbuzun yanısıra size rezervasyonunuzu belirten, içinde ulaşım, konaklama tarihleri ve şekilleri belirtilen bir başka belge daha verilecektir. Bu belgeye "Voucher" denir. Kimi zaman bu belgede sadece konaklama bilgileri yer alır. Özellikle ulaşım kendiniz tarafından organize ediliyorsa bu belge, ilgili konaklama tesisine giriş yaparken size gerekli olacak ve bir sureti tesise teslim edilecektir.


Eğer gezi şartlarını, özellikle iptal şartlarını ve diğer hususları belirten bir sözleşme, seyahat acentası yetkilisi ile sizin tarafınızdan imzalandı ise...
Böyle bir sözleşmenin imzalanması halinde bir suretini siz de alın ve saklayın. Bazen, gezi şartları broşürlerin arkalarında veya voucherin arka yüzünde yer alır. Bu şartları okuyun ve buna göre davranın. Unutmayın ki; özellikle grup seyahatler bir ya da bir kaç kişinin mazeret ya da istemlerine göre değiştirilemezler. Hele hele ulaşım uçak ile ise, bu konuda uluslararası sivil havacılık kuralları karşısında seyahat acentasının dahi yapabileceği pek bir şey yoktur.


Memnun değilseniz...
Tatil tarihi geldi, siz tatil yerine geldiniz ve birden pembe hayalleriniz söndü! Ne yapmalısınız?
İşte seyahat acentası ile tatile çıkmanın en önemli farklarından biri burada başlıyor... Eğer tatilinizi seyahat acentası olmayan kişi ya da kuruluşla organize ettiyseniz, bir barda su eşliğinde gelecek yıl yapacağınız tatili planlayarak avunabilirsiniz.
Bilinçli ve çağdaş bir tüketici olarak tatilinizi seyahat acentasından aldınız. Buna rağmen bir şeyler kötü gidiyor...ne yapacaksınız?
Bu sizin tatiliniz! Bir şeyler ters gitse de mutlu olmaya çalışın. Ters giden şeylerin sorumluluğu sizde değilse, tersliklere karşı mutlu olmaya çalışmanız sizin haklarınızı azaltmayacak. Ya da ne kadar öfkeli ve mutsuz görünürseniz talepleriniz o ölçüde haklılılık kazanmayacak. İlk yapacağınız şey, sizi hayal kırıklığına uğratan nedeni doğru tesbit etmek!

Memnuniyetsizliğinize neden olan sorunları doğru belirleyiniz.

Bu iş için şu sorulara cevap arayınız:

* Seyahat acentasının bana verdiği bilgiler doğru mu?
* Tesis olması gereken nitelikte mi?
* Seyahat acentasınca taahüt edilen hizmetleri alıyor muyum?
* Hizmet(işletme) kalitesi olması gereken nitelikte mi?
 * Eksik olan ne?

Özellikle son soruya vereceğiniz cevap çok önemlidir. Bu cevabın somut olmasına dikkat edin. Somut olarak eksikliği tesbit ettiniz. Örneğin, broşürde otel odalarında TV görünüyordu, ama sizin odanızda yok!

 Adım adım yapılması gerekenler:

1- Tesbit ettiğiniz eksikliğin giderilmesini isteyin!
Bu isteminizi öncelikle eksikliğin yaşandığı tesis işletmesinden istemek yerinde olacaktır. Eğer tesiste seyahat acentası sorumlusu varsa, eksikliğin giderilmesini ondan da isteyebilirsiniz. İsteğinizin karşılanmaması halinde bunun yazılı olarak kendinize bildirilmesini sağlayın. 

2- Eksikliği en kısa sürede seyahat acentanıza bildirin!
Eksikliği, açık ve somut olarak derhal seyahat acentanıza bildirin. Telefon, faks ile veya tesiste bulunan seyahat acentanızın görevlisine yapacağınız bildirim sonucunda eksikliğin giderilmesi sağlanacak ya da bu eksikliğin sorumlusu tesis işletmesine yapılacak ödemeden gerekli kesinti yapılacak ve bu bedel size ödenecektir. Unutmayın: seyahat acentanıza bildirmeden, eksikliği tesise extra bir bedel ödeyerek gidermeye çalışmanız halinde, bu bedelin size aynen geri ödenmesi ciddi gecikmelere yol açabilir. Çünkü, siz bu durumda eksikliğin sorumlusundan bu bedelin tahsilini güçleştirmiş olursunuz.    
 
3- Seyahat acentanızla görüşmeden tesisi terk etmeyin!
Tesis, sizin kalamayacağınız kadar kötü durumda ya da tesis dolu olduğu için sizi alamıyor. Seyahat acentanızla görüşmeden kendi başınıza hareket etmeyin. Seyahat acentanız ihbarınız sonucu çözüm üretecektir. Bu çözüme uygun davranın! Bu sorun nedeniyle uğradığınız sıkıntıya ilişkin haklarınız yok olmayacaktır. Size önerilen çözüm üretilmedi ise siz kendi başınıza hareket edebilir ve zararınızın tazminini isteyebilirsiniz. 

 


4- Rahatsızlığınızı belgeleyin!
Sizi rahatsız eden her şeyi, açık olarak yazdığınız bir tutanağı bu hususları gören kişilere imzalatın. Özellikle tesis işletmecisi ve seyahat acentası temsilcisinin imzaları bulunması yerinde olacaktır. Tutanağın bir suretini saklayın ve diğer suretini seyahat acentanıza mümkünse tatil bitmeden veya en geç tatil bitiminden sonraki bir hafta içinde teslim edin. 
 
5- Şikayetiniz karşığında, varsa talebinizi bildirin!

 Şikayetinizin giderilmemesi halinde tatilinizin bitiminde seyahat acentanız ile yaptığınız görüşmede talebinizi bildirin ve seyahat acentanızın buna karşı size sunacağı öneriyi değerlendirin. Yaşanan bir olumsuzluğun çok iyi bir ilişkinin başlangıcı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. Seyahat acentaları, tüketicilerini "misafir" olarak tanımlarlar. Sizin memnuniyetiniz onların gerçek kazançlarıdır. Haklı taleplerinizin değerlendirileceğini göz önüne alarak talebinizi somut
 olarak iletin!


6- TÜRSAB'a başvurun!
Sorununuza seyahat acenatnız ile bir çözüm bulamadığınız takdirde, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği bünyesindeki "tüketici sorunları bölümüne" başvurabilirsiniz. Başvurunuz derhal değerlendirilmeye alınacak, seyahat acentanızla çözüm bulunması için Türsab yetkilileri temas edeceklerdir.
Türsab bünyesinde profesyonellerin görev yaptığı tüketici sorunları bölümü, uzman seyahat acentalarının yer aldığı tüketici-otel- acenta-rehber ilişkileri komisyonu ve Türsab Tahkim Kurulu sizlerin sorunlarının çözümü için çalışmaktadır

7- Tahkim Kurulu'nda talebiniz sonuca bağlanır!
Talebinizin tüketici sorunları bölümü ve tüketici komisyonu tarafından çözüme kavuşturulmaması veya bulunan çözümlerin seyahat acentası tarafından kabul edilmemesi halinde, Türsab bünyesinde uzman hukukçu ve seyahat acentalarından oluşan hakem heyetine dava açabilirsiniz. Adli yargıda, yani adliyelerde bulunan hukuk mahkemelerinde açılacak tazminat veya alacak davası ile aynı nitelikteki sonucu verecek olan bu davanız bir iki ayla ifade edilebilecek çok kısa sürede sonuca bağlanacaktır. 

Tahkim Kurulu'nun kararı tıpkı mahkeme kararı gibi icra dairesine ibraz edilip borçlu hakkında işlem yapılır.Tüm bu süreç içinde seyahat acentasının seyahat acentalığı vakar ve haysiyetine, meslek ahlak ilkelerine uygun davranmadığı tesbit edildiği takdirde, ilgili seyahat acentası hakkında disiplin kovuşturması yapılıp gerekli ceza da verilecektir. 
 
Bir kez daha hatırlatalım,
Seyahat acentası ile yaptığınız tatilden memnun değilseniz:
Sizin memnuniyetiniz için uğraşacak olanlar, seyahat acentanız ve TÜRSAB'tır.
 

 

Yorumlar

Herhangi bir kayıt bulunamadı.

Yorum Ekleyin

 

 

 

 

Son Haberler

 • VIP Yat Kiralama

  Vip Free

      TEKNE KİRALAMA 2003 yılında kurulan Barşan Turizm denizsever müşterilerine yıllardır VIP gezi hizmeti vermektedir. Özel eğitimli personeli ile müşteri memnuniyetini genel tekne kiralama ilke olarak benimseyen firmamız 15 kişiye kadar gezilerde ve toplantılarda sizlere VIP konforunu yaşatmaktadır.Sürekli yaptığı yeni yatırımlarla VIP tekne kiralama kalitesini arttıran Barşan Turizm 2012 yılında hizmete soktuğu FREE adlı yatıyla donanım ve hizmet kalite çıtasını yukarılara taşımış ve standart gezi yatlarından ayrılarak kendi sınıfı içinde lider konumu almıştır. Özel günlerinizde veya önemli toplantılarınızda rotanızı belirleyin ve mavi suların üzerinde konforun keyfini yaşayın. İster Adalara, ister boğaza çıkın, isterseniz eşsiz mehtabı seyredip lezzetli yemeklerimizden tadın. Konaklamalı ve uzun mesafeli turlarımızda tekne kiralama VIP hizmetlerin ayrıcalıklarını yaşayın. Kesintisiz uydu yayını, Ana salonda Full HD sinema sistemi, tüm odalarda ve salonda bağımsız sıcak, soğuk klima ve LCD Ekran ile, DVD oynatıcı, Su altı ve üstü radar sistemi, GPS ve navigasyon sistemi, otomatik pilot, mutfak, buzdolabı, derin dondurucu, çamaşır makinesi, sıcak soğuk su, 3xWC, banyo, 2 adet personel kabini vs… gibi tam donanımlı Free Adlı yatıyla Hzimet kalitesini yükseltmiştir.

  ... devamı...
 • Araç kiralama hizmetimiz

  Uçakta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

  Barşan Turizm siz değerli müşterilerinin standartlarını hep yüksek tuttuklarını çok iyi biliyor. Bu nedenle yurtiçi ve yurtdışı dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar müşterilerine her zevke ve bütçeye uygun araç kiralama hizmeti verebilmektedir.

  ... devamı...
 • Modabilet.com

  Bilettebilet.com

  BAB Group bünyesinde; A Grubu TÜRSAB (1482 )ve IATA üyesi (8820080 ) seyahat acentesi olarak faaliyetlerini sürdüren BARŞAN TURİZM, 2003 yılından bu yana müşterilerine yurtiçi ve yurtdışı ekonomik uçak biletleri, vize işlemleri ile renkli tatil seçenekleri sunmaya devam etmektedir. Türkiye de faliyet gösteren 400 adet IATA seyahat acentası arasında gerek ciro ve gerekse altyapısıyla sektörün önde gelen kuruluşlarından biridir. Barşan Turizm, son kullanıcı diye tabir ettiğimiz kapı yolcularına olduğu gibi sektöründe değişik büyüklükte ve önde gelen firmalara hizmet sağlamada deneyim sahibidir. Şirketimizin genel prensibi; müşterilerine en az maliyetle en maximum hizmeti vermektir.   Sektöründe öncü firmalardan olan seyahat acentamız ofislerinde verdiği hizmetlerin yanı sıra gelişen teknolojiye ayak uydurarak alt acentalara ve son kullanıcıya yönelik olarak çeşitli Internet siteleri vasıtasıyla hizmet ağını genişletmiştir. Bu sitelerden birisi olan www.modabilet.com sizlere sunduğu faydalardan bazıları; 1. Ekonomik uçak bileti bulmak için farklı zamanlarda ve farklı havayollarında ararken harcadığınız zamanı geri kazandırır. 2. İnternette saat ve yer sıkıntısı olmadan tüm uçak biletlerini en pratik bir şekilde satın alınabilir. 3. Yolcuların www.modabilet.com adresinden  güvenli alış veriş yapabilmeleri için 3D Secure sistemi uygulanmıştır. 4. IATA üyesi havayollarının internete özel promosyonlu fiyatlarını ve boş kalan son koltuklarına uyguladığı son dakika indirimli biletlerini bulabilmektedir. 5. Uçak biletlerinin yanı sıra otel ve araç kiralama hizmetlerini de aynı siteden yapıp acenta personeline gerek kalmadan kişiye özel tur programı çıkarılabilmektedir. 6. www.modabilet.com dan aldığınız uçak biletlerini sistem üzerinden mail atarak temin edebilirsiniz.    Yurtiçinde; Türk Hava Yolları uçak bileti, Atlasjet uçak bileti, Sun Express uçak bileti, Onur air uçak bileti, Borajet uçak bileti ve Pegasus uçak biletlerini Yurtdışında; Türk hava yolları, Klm hava yolları, Lufthansa, Emirates ve Singapur hava yolları gibi tüm dünya havayollarının biletlerini www.modabilet.com adresinden online olarak satın alabileceğiniz gibi; ofislerimiz olan Sütlüce mah. İmrahor cad. No:36/1 Beyoğlu/İstanbul adresi             0212 221 1 221    adres ve telefonlarından da temin edebilirsiniz.   Firmamızda siz değerli müşterilerimize sunduğumuz hizmetler aşağıda sunulmuştur:   Yurtiçi uçak bileti, Yurtdışı uçak bileti , Yurtiçi otel satışı, Yurtdışı otel satışı, Tur ve Tatil seçenekleri, Kongre ve VİP Organizasyon Hizmetleri, Bayi gezileri, Fuar turları, Hac ve Umre Turları, Kültür Turları, Gemi / Cruise Turları, Vize Hizmetleri, Araç kiralama ve transfer hizmetleri, Özel etkinlikler ( Açılış, Düğün, Toplantı gibi ), Check-in hizmeti, Atıl Evlerin Ekonomiye Kazandırılması, Gibi birçok hizmeti deneyimli, profesyonel ve dinamik ekibiz müşteri ihtiyaçlarını karşılamada alternatifli fiyatlar ve pratik çözümler getirmektedir.

  ... devamı...

Sizi Arayalım

Gönder

E-Bülten

Hakkımızdaki gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız lütfen E-Posta bültenimize abone olun.

Bab Group Barsan Turizm Barsan Vize Ucuz Uçak Bileti Corporate Club

Barşan Turizm Ticaret A.Ş. Merkez Ofisi : İmrahor Caddesi No:36/1 Sütlüce/Beyoğlu / İstanbul Tel : +90(212) 221 1 221 Fax: +90(212) 221 1 358

akarenet.com

Copyright © 2018 | Barşan Turizm